Odzysk pieniędzy z instalacji chłodniczej

Odzysk ciepła to energia za darmo!  

Czy rzeczywiście odzysk ciepła to energia uzyskiwana za darmo?

…może i nie w 100% za darmo, ale na pewno jest bardzo tania w pozyskaniu i zawsze pozostaje pytanie, czy w dzisiejszych czasach stać nas na jej tracenie. Dużo taniej jest wykorzystać energię powstałą jako odpad z innych procesów, niż kupić ją lub wyprodukować.

Co dzieje się z energią, którą obecnie, na co dzień możemy odzyskać?

W poprzednich latach energia taka była po prostu wyrzucana do otaczającego nas środowiska. Było to nadmierne ciepło generowane ze skraplaczy, wyższa temperatura ścieków wyrzucanych do kanalizacji czy choćby gorące powietrze w maszynowniach zakładów produkcyjnych… te przykłady ciepła odpadowego można by jeszcze mnożyć.

„Największe na świecieniewykorzystane źródło energii: ciepło odpadowe”

/cyt/ z raportu ekspertów Danfoss

Do czego można spożytkować odzyskane ciepło odpadowe?

Najczęściej – do ogrzewania hal produkcyjnych, ogrzewania pomieszczeń biurowych,  do celów sanitarnych (cwu) czy mycia pojemników, maszyn, do zasilania nagrzewnic wodnych w centralach wentylacyjnych, udziału – przy wytwarzaniu ciepła technologicznego, odszraniania chłodnic powietrza – zamiast robić to za pomocą grzałek elektrycznych…

Dzisiejsze spektakularne zastosowanie odzysku ciepła to między innymi: pozyskiwanie ciepła ze spalin w kominach przemysłowych, czy  odzysk ciepła z podgrzanego powietrza w metrze.

Tylko kompleksowe i fachowe podejście do zagadnienia wykorzystania nowych technologii, czy związanego z odzyskiem ciepła – pozwoli osiągnąć sukces, który winien być mierzony oszczędnościami po stronie eksploatacji

Co należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu odzysku ciepła z instalacji chłodniczej?

Patrząc na odzysk ciepła od strony instalacji chłodniczej należy rozważyć, kiedy mamy możliwość korzystania z pozyskanego ciepła i w jakim zakresie, ponieważ dla przykładu:

  • zakład przechowywania owoców może odzysk wykorzystywać tylko w okresie przechowywania zbiorów, a w sposób najbardziej efektywny – tylko w jego pierwszej fazie intensywnego schładzania, natomiast
  • zakład produkujący np. mięso lub wędliny ma możliwość odzysku ciepła cały rok (oczywiście z różną efektywnością w okresie zima/lato).
Zielone światło na ekologiczne inwestycje dla firmMożna już składać wnioski w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) o dofinansowanie działań obejmujących inwestycje w zielone technologie, w tym wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W programie można otrzymać nawet 3,5 mln PLN dotacji. Na złożenie wniosku jest czas do 20 sierpnia

Reklama

Partnerzy

Skip to content