Koncert ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowanym przez FSNT-NOT był uroczysty koncert ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Zołnierzy.

100 lat temu, 18 listopada 1918 r. odbył się w Domu Techników w Warszawie koncert zorganizowany przez Ligę Kobiet, przy udziale Aleksandry Szczerbińskiej, późniejszej Żony Marszałka. Był to pierwszy i jedyny koncert, w którym uczestniczył Józef Piłsudski, jako Naczelny Wódz i Naczelnik Państwa.

100 lat później, 14 listopada 2018 r., w Warszawskim Domu Technika NOT odbył się remake tego koncertu. Stało się to możliwe dzięki współpracy władz FSNT-NOT z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka J. Piłsudskiego, w której zachował się program tamtego koncertu.

Koncert odbył się w ramach programu realizowanego przez środowisko techniczne, który jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Patronaty Honorowe nad koncertem objęli Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Koncert składał się z trzech części. W pierwszej były znane arie operowe. W drugiej popularne pieśni legionowe ze słynnym Marszem Pierwszej Brygady, a w trzeciej przeboje polskiego kina i kabaretu okresu międzywojennego. Wykonawcami koncertu byli soliści i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Koncert zostanie wyemitowany w TVP 3 w niedzielę, 18 listopada br. o godzinie 13.00.

Reklama

Partnerzy