Podsumowania i wyzwania
Jak co roku grudzień wydaje się najbardziej pracowitym miesiącem. Przede wszystkim dlatego, że dokonujemy podsumowania kończącego się roku, ale również myślimy o tym, co może wydarzyć się w następnym. Na pewno branża mięsna (i nie tylko ona) będzie kontynuowała wywieranie nacisku na załatwienie sprawy nazewnictwa roślinnych alternatyw produktów odzwierzęcych produktów. Nie udało się w tym roku, może doczekamy się finału w następnym (artykuł o aktualnych uregulowaniach prawnych – w numerze). Kondycja polskiej branży mięsnej zależy w dużym stopniu od eksportu, którego udział w sprzedaży np. wołowiny sięga 80% i której coraz więcej trafia do Turcji. Czy tak będzie też w 2025 r.? Odpowiedzi udzielamy w artykule poświęconym rynkowi bydła, ze szczególnym naciskiem na Europę Środkowo-Wschodnią. Chiny są w centrum uwagi producentów mięsa od dawna, choć wciąż zmagają się oni z przeszkodami wynikającymi z zakazu importu z powodu ASF, ptasiej grypy i innych chorób. Polscy eksporterzy liczą, że w następnym roku uda się rozwiązać trudności, a dla zainteresowanych chińskim rynkiem radzimy w artykule, jak powinni postępować stawiając na nim pierwsze kroki. Wracając na polski rynek, oczywiście skupiamy się na zmieniających się cenach przetworów mięsnych (w dziale Handel), a także na przyszłości, czyli sukcesji w branży mięsnej, bo stopniowo pokolenie, które ją zbudowało, rozgląda się za następcami.
Zapraszam do lektury, zachęcam do zaprenumerowania „Gospodarki Mięsnej” (szczegóły w dziale PRENUMERATA) i do zobaczenia w 2025 r.
Barbara Mikusińska
Spis treści
2 OD REDAKCJI
4 WIADOMOŚCI
ROZMOWA MIESIĄCA
10 Zajmujemy mocną pozycję na rynku tradycyjnym – mówi Andrzej kowalski, dyrektor sprzedaży i marketingu w JBB Bałdyga
ANALIZA
14 Stabilizacja pogłowia świń
16 Rynek bydła w Unii Europejskiej
HANDEL
18 Zmiany cen produktów mięsnych paczkowanych w sklepach małoformatowych i supermarketach
RYNEK
20 Sokołów w nowych opakowaniach
22 Hodowcy trzody chlewnej o ASF
24 Przygotuj się na Chiny
PRAWO
26 Zmiany dotyczące regulacji prawnych istotnych dla branży mięsnej
28 Nazewnictwo roślinnych zamienników produktów mięsnych
ZARZĄDZANIE
32 Sukcesja w branży mięsnej
TECHNOLOGIE
36 Wędzenie w produkcji wędlin surowych
NAUKA
42 A. Cegiełka, E. Hać-Szymańczuk, M. Chmiel: Możliwości wykorzystania produktów ubocznych przemysłu owocowo-warzywnego w technologii mięsa na przykładzie wytłoków
z owoców i warzyw
50 WYDARZENIA