Gospodarka Mięsna nr 11.2024

Jesień sezonem konferencji

Ostatnie dwa miesiące tego roku obfitowały w konferencje poświęcone rynkowi mięsa. 10 października 2024 r. odbyła się pierwsza edycja Biało-Czerwonej Konferencji Branży Mięsnej, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Praktycznie każdy z prelegentów wskazywał na wyzwania, przed którymi stoi branża, głównie wynikające z wprowadzenia zasad Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).  Temperaturę dyskusji uczestników z prelegentami podniósł afrykański pomór świń i sposoby jego zwalczania (o wzroście wykrytych ognisk ASF piszemy w dziale Prawo).  Temat poruszany jest na niemal każdej konferencji poświęconej branży mięsnej i nic dziwnego. Polska wciąż nie jest w stanie skutecznie ograniczyć rozprzestrzeniania się tej choroby, co przynosi straty hodowcom i przetwórcom mięsa.

Kongres, którego nazwa wskazywała na jego główny cel, był zorganizowany przez Związek Polskie Mięso i odbył się 29 października br. Przede wszystkim podczas wydarzenia ustanowiono 6 czerwca Światowym Dniem Mięsa – World Meat Day. O tym, czy i jak producenci je wykorzystają do promowania branży i spożywania mięsa wśród polskich konsumentów, przekonamy się dopiero w 2025 r.  Również podczas kongresu prelekcje i dyskusje zdominowały trudności i wyzwania stojące przed branżą. Wśród uczestników jednego z paneli dyskusyjnych był Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, z którym wywiad publikujemy w Rozmowie miesiąca. Produkcja drobiu rośnie, przy czym niemal 60% trafia na eksport. Zatem warunkiem dobrej kondycji sektora jest co najmniej utrzymanie dotychczasowego poziomu eksportu. Ale zagrożeń jest wiele, w tym m.in. czasowe zakazy importu do Chin w wyniku wykrycia grypy ptaków. Dariusz Goszczyński wymienia także ewentualną umowę Unii Europejskiej z krajami Mercosur, o której piszemy w wiadomościach. Temat umowy przewijał się podczas każdej jesiennej konferencji, podobnie jak wpływ akcesji Ukrainy do UE na nasz rynek rolny i spożywczy. 29 października br.  IERiGŻ zorganizował konferencję  na ten temat (więcej – na str. 34).

Branża mięsna reprezentowana była również podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu, które odbyło się 4 listopada br. Józef Wiśniewski, prezes Wipaszu, uczestniczył w panelu poświęconym bezpieczeństwu żywnościowemu. Temat aktualny i ważny dla branży, wiąże się z przetrzeganiem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów prawa, jak np. dotyczących Listerii monocytogenes, o czym w artykule w dziale Prawo.

Zapraszam do czytania i przypominam o zaprenumerowaniu „Gospodarki Mięsnej” na 2025 rok

Barbara Mikusińska, redaktor naczelna


Spis treści

2 OD REDAKCJI

4 WIADOMOŚCI

ROZMOWA MIESIĄCA

6  Polska branża drobiarska, która eksportuje aż 60% swojej produkcji, musi zadbać o konkurencyjność w obliczu wyzwań, aby utrzymać swoją pozycję globalnego gracza na rynku drobiu – mówi Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej

ANALIZA

10 Rynek mięsa w Unii Europejskiej: powrót do stabilności

HANDEL

12 Mocne marki własne detalistów w kategorii mięsa i wędlin

RYNEK

16 Spadek spożycia mięsa dzięki mniejszym porcjom

PRAWO

17 Coraz więcej ognisk ASF

18 Zmiany w przepisach dotyczących Listeria monocytogenes

TECHNOLOGIE

20 Osłonki sztuczne

NAUKA

26 M. Panasiewicz, J. Mazur:Konieczność przestrzegania zasad ergonomii w zakładach przetwórstwa mięsa

31 M. Słowiński, : Rynkowe dania gotowe z mięsem – analiza składu, wartości odżywczej i ceny

WYDARZENIA

34 Konferencja o wpływie akcesji Ukrainy na polski sektor rolno-żywnościowy

Reklama

Skip to content